Upozornění: Některé rady uvedené na těchto stránkách již mohou být neaktuální, nemusí proto odpovídat současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i na jiných místech.

Jak je to s finanční gramotností v Česku

Text uveřejněn 7-11-2014

Již mnoho let platí, že Češi patří mezi národ s poměrně nízkou finanční gramotností a situace se příliš nelepší. Na základní nebo běžné střední škole se o hospodaření s penězi nedozvíme téměř nic, a je jen na nás, jak zodpovědně ke svým financím přistupujeme.

Podle výzkumů České bankovní asociace v posledních 10 letech nedošlo v této záležitosti k téměř žádnému pokroku. Výsledkem je nárůst exekucí, osobních bankrotů a dluhových pastí.



Neznalost základních pojmů z finančního světa

Půjčky jsou stále více dostupné a lidé k nim mnohdy přistupují nezodpovědně. Výzkumy odhalily, že většina lidí nezná ani rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, mnoho finančních pojmů je pro ně záhadou a netuší, že by si u půjček měli hlídat především RPSN. Přibližně 2/3 domácností nemají dostatečné rezervy, které by měly mít výši alespoň jednoho nebo dvou platů, pro pokrytí nečekaných výdajů.

Kdo se zadlužuje nejvíce?

Finančně vzdělanější lidé si půjčují hlavně od bank a zejména od těch modernějších. Méně finančně gramotní lidé snadněji podlehnout lákavé nabídce rychlých půjček, půjčují si i na směnky nebo je zlákají podvodné nabídky půjček, kvůli kterým mohou přijít o další peníze. Výzkumy prokázaly, že hodně lidí bere zadlužování jako běžnou část života, o které vědí, že je může dostat do potíží, ale zkrátka se jí nevyhnou.

Hlavní zásady půjček

Předtím, než si vezmeme půjčku, bychom měli pouvažovat, zda ji opravdu potřebujeme a budeme mít na to ji splácet. Neberme si více úvěrů naráz, dobře si prověřme poskytovatele a najděme nejvýhodnější nabídku. Pokud už se pro půjčku rozhodneme, pečlivě prostudujme smlouvu a je-li něco nejasné, nepodepisujme ji bez řádného osvětlení problému. Nejdůležitější informace jsou na konci smlouvy a pod čarou! Věnujme pozornost RPSN, informacích o případných sankcích nebo rozhodčí doložce a hlavně: nic nepodepisujme pod tlakem!








Finanční tipy:

Nebankovní půjčky:

Doporučujeme:

Pokud si půjčujete peníze a potřebujete si spočítat, kolik konkrétně budete splácet při daném úroku a zvolené době splatnosti, pomůže Vám nástroj zvaný kalkulačka půjčky. Pro produkty nebankovní společnosti HomeCredit pak slouží Kalkulačka půjčky Home Credit. Více o výpočtech úroků se můžete dozvědět na této těchto stránkách.

Kupujete si na internetu elektroniku, spotřební zboží, vybavení pro dům a zahradu a potřebujete si porovnat cenu zboží? Využívejte službu Zboží.cz - více o tomto pomocníkovi čtěte zde.

© 2024 INFINEA Finance, s.r.o., všechna práva vyhrazena. Půjčka-20000-do-hodiny.cz
Stránky mají pouze informativní charakter a není možné u jejich provozovatele sjednat úvěr.