Text uveřejněn 24-2-2015
Při uzavírání půjček, včetně půjček 20000 Kč do hodiny, se vždy snažte omezit případná rizika na minimální možnou míru. Toho lze docílit dodržováním několika základních "hygienických pravidel".
V praxi to znamená, že pokud se ocitneme ve finanční nouzi, nevezmeme si hned první půjčku, na kterou narazíme, ale věnujeme trochu času zvážení důležitých otázek.
1. Zvažte, zda je půjčka opravdu nejlepším řešením Vašich finančních potíží. Propočítejte si své příjmy a výdaje a podívejte se, zda Vám někde peníze neutíkají "oknem" - tyto prostředky můžete využít pro financování Vašich potřeb místo půjčky.
2. Každá nabídka se Vás snaží přesvědčit, že právě tato je pro Vás ta nejvýhodnější. Nepodléhejte hned první nabídce a než si vezmete půjčku, důkladně srovnejte nabídku více produktů.
3. Plánujete, že budete chtít předčasné splacení půjčky? Ne vždy to jde hladce - zjistěte si o podmínkách mimořádného splacení co nejvíce ještě před podpisem smlouvy o půjčce.
4. Pokud je nutné za půjčku ručit svým majetkem, důkladně zvažte, co konkrétně dáváte do zástavy. Promyslete, jak budete postupovat, když byste o zástavu přišli.
5. Půjčujete-li si na auto, vybavení domácnosti nebo přímo na nemovitost, je zde možnost využít některou z účelových půjček. Účelové půjčky jsou o něco výhodnější než půjčky na cokoliv.
6. Rizika u půjček od velkých a známých společností jsou daleko menší než rizika u půjček od malých a neznámých firem. Vybírejte si proto půjčky od větších společností.
7. Než podepíšete smlouvu o půjčce, vždy si ji důkladně přečtěte a pokud Vám je něco nejasné, podrobně se na to vyptejte. Po podpisu už bude pozdě na vysvětlování nejasností.
8. Splátky půjčky plaťte řádně a v termínu. Opožděnou nebo nezaplacenou splátkou riskujete, že se dostanete do registru dlužníků.
9. Pokud z jakýchkoliv důvodů nemůžete splátky platit, snažte se s věřitelem komunikovat a domluvit se na náhradním splátkovém kalendáři.
10. Zamyslete se, jestli budete opravdu moct půjčku řádně splácet. Porovnejte své výdaje a příjmy a propočítejte si, zda je tam místo pro další náklady v podobě splátek půjčky.
Pokud si půjčujete peníze a potřebujete si spočítat, kolik konkrétně budete splácet při daném úroku a zvolené době splatnosti, pomůže Vám nástroj zvaný kalkulačka půjčky. Pro produkty nebankovní společnosti HomeCredit pak slouží Kalkulačka půjčky Home Credit. Více o výpočtech úroků se můžete dozvědět na této těchto stránkách.
Kupujete si na internetu elektroniku, spotřební zboží, vybavení pro dům a zahradu a potřebujete si porovnat cenu zboží? Využívejte službu Zboží.cz - více o tomto pomocníkovi čtěte zde.